MotywacjaRozwój firmy

Czy słabsi uczniowie to lepsi biznesmeni?

Czy słabsi uczniowie to lepsi biznesmeni?

Często mówi się o tym, że słabsi uczniowie raczą sobie statystycznie lepiej w życiu, niż klasowi prymusi. I faktycznie coś w tym jest, ale sam fakt tego, że nie masz najlepszych ocen, nie zrobi z Ciebie świetnego przedsiębiorcy. Bo jak się okazuje, to słabe oceny wynikają z naszych umiejętności i podejścia do świata, a nie na odwrót, czy to nie słabe oceny kształtują naszą wewnętrzna wartość.

10 rzeczy, których nie mówią sobie bogaci ludzie

Dlaczego masz gorsze oceny?

Ważnym czynnikiem w tej dyskusji jest zauważenie, czemu nie masz świetnych ocen i dlaczego mają je inni. Jeśli nie masz ochoty się uczyć, regularnie zawalasz terminy, a szkoła jest dla Ciebie jak więzienie, to niestety, ale raczej nie masz zadatków na poważnego biznesmena. To samo tyczy się osób z dobrymi ocenami. To, że je zdobywają, nie oznacza wcale, że ulegli systemowi i nie potrafią sami za siebie decydować, a co za tym idzie, podporządkowują się wymogom społecznym. Czasami nauka przychodzi im z łatwością albo świetnie radzą sobie z pomocami naukowymi, co zdecydowanie pomoże im w przyszłości, jeśli zdecydują się założyć własny biznes.

Twoje oceny nie są wyznacznikiem

To nieprawda, że osoby kreatywne mają gorsze oceny albo że osoby z niższymi ocenami nie marnują czasu na naukę. Niestety umiejętność przyswojenia materiału również w tym wypadku gra dużą rolę. Wiele osób z gorszymi ocenami uczy się równie dużo, a może nawet więcej, niż uczeń z dobrymi ocenami, tylko nie przyswajają tak sprawnie materiału. Oceny nie świadczą tak naprawdę o niczym i analizowanie tylko ich nie prowadzi do nikąd. Tak naprawdę składa się na to za dużo czynników, żebyśmy byli w stanie na sto procent stwierdzić, czy uczeń z niższymi ocenami faktycznie będzie w przyszłości lepszym biznesmenem czy będzie sobie radził lepiej w życiu.

Dobrzy uczniowie też mają swoje plusy

Bardzo często w tego typu dyskusjach pojawia się stygmatyzacja osób o dobrych ocenach, często z naciskiem na to, że podporządkowali się oni systemowi. Ważne jest jednak, aby zauważyć, że osoby z lepszymi ocenami mają większy potencjał na zmianę świata. Z dobrym wynikiem z matury mamy większą szansę na dostanie się na lepszą uczelnię i zostanie wpływowym naukowcem czy znawcą w jakiejś dziedzinie. Czy taka kariera jest gorsza do zostania przedsiębiorcą? W żadnym wypadku nie, a dla wielu osób jest wręcz lepsza, bo realnie są oni w stanie zmienić świat i kształtować nowe umysły i pokolenia, co zdecydowanie przyda się społeczeństwu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz