MotywacjaRozwój firmyRządowe wsparcie

PIT z nowymi ulgami

PIT z nowymi ulgami

Chociaż rozliczanie się z podatku dochodowego jest znacznie łatwiejsze od czasu pojawienia się usługi "Twój e-PIT", to warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. Za rok 2020 będzie można odliczyć więcej ulg niż bywało to zazwyczaj.

Czy warto inwestować na Forexie?

Wypełnienie PIT-u za rok 2020

W 2021 roku można złożyć PIT w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia. Rozliczenie deklaracji zostaje przygotowane automatycznie przez służby skarbowe, a zobaczenie jej możliwe jest po zalogowaniu się poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.
Warto przyjrzeć się gotowej deklaracji i sprawdzić poprawność jej danych oraz wziętych pod uwagę ulg podatkowych.

Jakie ulgi przysługują w 2021 roku?

Warto dokładnie zapoznać się z przysługującymi ulgami, ponieważ kwoty zwrotów potrafią niejednokrotnie zaskoczyć. Co rzadko zdarza się w przypadku finansów – w bardzo przyjemny sposób.
Poniżej znajduje się zestawienie znanych, mniej znanych oraz zupełnie nowych ulg podatkowych:

1. Ulga internetowa, której maksymalna wartość wynosi 760 zł. Jeśli udokumentowane zostały opłaty lub faktury za Internet w roku 2020, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymać zwrot podatku. Z tej ulgi można skorzystać jedynie w dwóch kolejnych latach.

2. Ulga termomodernizacyjna – maksymalnie 53.000 zł na podatnika. Obejmuje ona osoby, które dokonały modernizacji mieszkania lub domu. Pojęcie modernizacji może mieć zastosowanie do takich czynności jak wymiana pieca węglowego na gazowy, wymiana okien na nowocześniejsze lub zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Każdy wydatek musi być udokumentowany za pomocą faktury i dowodu zapłaty.

3. Kolejną ulgą jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19. Od dochodu można odliczyć podwójną wartość darowizny, jaka została przeznaczona na ten cel. Kwota ta nie może jednak przekroczyć łącznej sumy dochodów podatnika za rok 2020.

4. Ulga prorodzinna pozwala na odliczenie stałej kwoty za każde posiadane dziecko. Na pierwsze i drugie dziecko można odliczyć po 1112,04 zł. Przy trzecim dziecku kwota rośnie do 2000,04 zł, a przy czwartym i każdym następnym wynosi 2700 zł.
Kiedy podatnik posiada jedno dziecko, istotny jest limit dochodów, jakie osiąga. Przy rodzicach wspólnie wychowujących dziecko limit ten wynosi 112 000 zł w skali roku, a dla samotnego rodzica 53 000 zł. Jeśli limity te zostaną przekroczone, nie będzie możliwości skorzystania z ulgi na jedno dziecko.

5. Ulga abolicyjna- przeznaczona jest dla osób, które pracują za granicą i tam odprowadzają odpowiednie podatki.

6. Ulga dla niepełnosprawnych, która przewiduje trzy różne warianty:
– na sprzęt rehabilitacyjny, gdzie możliwe jest odliczenie kwoty faktycznie poniesionych kosztów.
– na samochód, przystosowany do transportu osoby niepełnosprawnej
– ]na leki dla osób, którym lekarz zalecił stałe ich przyjmowanie.

Osoby do 26 roku życia bez PIT-u

Młodzi pracownicy, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę lub umowę zlecenie zwolnieni są z płacenia podatku dochodowego. Oznacza to, że nie muszą składać zeznań rocznych PIT, ponieważ ich dochody nie są opodatkowane. Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba poniżej 26 roku życia zarobi ponad 5 528 zł w przeciągu roku. W takiej sytuacji powstaje konieczność rozliczenia się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz