Motywacja

Jak najbliższe otoczenie wpływa na nas samych?

Jak najbliższe otoczenie wpływa na nas samych?

Osoby interesujące się rozwojem osobistym na pewno nieraz usłyszały, że są odbiciem kilku najbliższych osób z ich życia. Czy najbliżsi rzeczywiście mają na nas samych tak duży wpływ, że niektórzy mentorowie zalecają nawet całkowite zaprzestanie kontynuowania obecnych relacji?

Rozwój osobisty a społeczeństwo

Zarówno w krajach zachodnich, jak i w Polsce w przysłowiowym mainstreamie można spotkać się z coraz większą popularyzacją rozwoju osobistego. Wynika to głównie z tego, że u wielu osób samoocena bardzo mocno kuleje i szukają oni pomocy u innych osób. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nawet w kontekście trenerów rozwoju osobistego często można mówić o fałszywych osobistościach, które są wykreowane jedynie na poczet zarabiania pieniędzy. Oznacza to, że nie wszystkim można ufać i warto rozsądnie wybierać osoby, na których się wzorujemy

Pomijając fakt konkretnych osób, które są uznawani za specjalistów ds rozwoju osobistego czy też pseudo trenerów personalnych opisanych przez portal www.facepalm.pl, w większości przypadków pewne rady przenikają się u tych dobrych trenerów, jak i u tych złych. Jedną z takich rad, które często zaleca się osobom pragnącym zwiększać swoją świadomość oraz jakość życia jest to, aby skrupulatnie przeanalizować, a w razie potrzeby oczyścić swoje najbliższe otoczenie. Dlaczego jest to tak ważne?

Wpływ najbliższego otoczenia na daną osobę

Rada dotycząca wpływu najbliższego otoczenia na nas samych jest bardzo ważna. Szczególnie jeśli kuleje u nas samoocena. Zastanów się tylko, jak żyją Twoi znajomi i rodzina, a jak żyjesz Ty. Czy widzisz dużo podobieństw? Mowa tutaj o stylu życia, ambicjach życiowych, tematach, które poruszacie w rozmowach między sobą, czy też o zarobkach i stanie finansów. To wszystko sprawia, że jeśli odetniemy się od obecnego otoczenia i postaramy się znaleźć bardziej wartościowych osób, to automatycznie nasze życie skalibruje się do życia osób, z którymi będziemy w danym momencie się zadawać. Warto dokładnie zastanowić się nad tym tematem i przeanalizować, czy w naszym przypadku rzeczywiście potrzebne są zmiany. Czasami gwałtowne zmiany są potrzebne, aby zacząć życie na nowo. Pamiętajmy jednak, aby nie palić przysłowiowych mostów, lecz zdać się na rozsądek i przemyślane wprowadzanie zmian w życiu.